Winning Candidates

Google translate is available now from English to Nepali or Nepali to English.



Candidate

Party

Constituency

Bhim Bahadur Rawal

CPNUML

Achham-1

Bharat Saud

CPNUML

Achham-2

Top Bahadur Rayamajhi

UCPNM

Arghakhanchi-1

Dr. Duman Singh Thapa Chhetri

CPNUML

Arghakhanchi-2

Hira Bahadur Khatri

CPNUML

Baglung-1

Prakash Sharma Paudel

NC

Baglung-2

Gyan Kumari Chhantyal

NC

Baglung-3

Nar Bahadur Chand

NC

Baitadi-2

Damodar Bhandari

CPNUML

Baitadi-1

Man Prasad Khatri

CPNUML

Bajhang-1

Lal Bahadur Rawal

CPNUML

Bajhang-2

Karna Bahadur Thap

CPNUML

Bajura-1

Dal Bahadur Sunar

CPNUML

Banke-4

Sushil Koirala

NC

Banke-3

Dinesh Chandra Yadav

CPNUML

Banke-2

Amar Sharma Dev Raj Bhar

CPNUML

Banke-1

Radhe Chandra Yadav

NC

Bara-2

Purusottam Paudel

CPNUML

Bara-6

Balbir Prasad Chaudhary

CPNUML

Bara-5

Najma Khatun *

CPNUML

Bara-4

Farmulah Mansoor

NC

Bara-3

Ram Ayodhya Prasad Yadav

NC

Bara-1

Man Bahadur Tharu

UCPNM

Bardiya-4

Shanta Kumar Tharu

UCPNM

Bardiya-3

Sanjay Kumar Gautam

NC

Bardiya-2

Bamdev Gautam

CPNUML

Bardiya-1

Narayan Man Bijukchhe

NWPP

Bhaktapur-1

Rameshwor Prasad Dhungel

NC

Bhaktapur-2

Kripasur Sherpa

CPNUML

Bhojpur-1

Sherdhan Rai

CPNUML

Bhojpur-2

Bikram Pandey

RPP

Chitwan-5

Sushil Koirala

NC

Chitwan-4

Krishna Bhakta Pokhrel

CPNUML

Chitwan-3

Sesh Nath Adhikari

NC

Chitwan-2

Surendra Prasad Pandey

CPNUML

Chitwan-1

Sher Bahadur Deuba

NC

Dadeldhura-1

Ammar Bahadur Thapa

CPNUML

Dailekh-1

Laxmi Prasad Pokhrel

CPNUML

Dailekh-2

Deepak Giri

NC

Dang-5

Buddhi Ram Bhandari

NC

Dang-4

Raju Khanal

NC

Dang-3

Sushila Chaudhary

NC

Dang-2

Parbati DC Chaudhary

NC

Dang-1

Ganesh Singh Thagunna

CPNUML

Darchula-1

Rajendra Prasad Pandey

CPNUML

Dhading-3

Guru Prasad Burlakoti

CPNUML

Dhading-2

Dhan Bahadur Ghale

CPNUML

Dhading-1

Tika Ram Chemjong Limbu

CPNUML

Dhankuta-1

Sunil Bahadur Thapa

RPP

Dhankuta-2

Shatrudhan Mahato

CPNUML

Dhanusha-7

Prem Kishor Prasad Sah Teli

NC

Dhanusha-6

Pro. Dr. Chandra Mohan Yadav

NC

Dhanusha-5

Sanjay Kumar Sah

Sadbhawana Party

Dhanusha-4

Bimalendra Nidhi

NC

Dhanusha-3

Ram Krishna Yadav

NC

Dhanusha-2

Dinesh Prasad Parsaula Yadav

NC

Dhanusha-1

Parbat Gurung

CPNUML

Dolakha-1

Ananda Prasad Pokhrel

CPNUML

Dolakha-2

Dhan Bahadur Budha

CPNUML

Dolpa-1

Prem Bahadur Ale

CPNUML

Doti-2

Bir Bahadur Balayar

NC

Doti-1

Dr. Baburam Bhattarai

UCPNM

Gorkha-1

Hitraj Pandey

UCPNM

Gorkha-2

Chham Bahadur Gurung

UCPNM

Gorkha-3

Krishna Bahadur Chantel Thapa

NC

Gulmi-1

Chandra Kanta Bhandari

NC

Gulmi-2

Gokarna Raj Bista

CPNUML

Gulmi-3

Jiban Bahadur Shahi

NC

Humla-1

Keshav Thapa

NC

Ilam-3

Subas Chandra Nembang

CPNUML

Ilam-2

Jhala nath Khanal

CPNUML

Ilam-1

Shakti Bahadur Basnet

UCPNM

Jajarkot-1

Rajib Bikram Shah

NC

Jajarkot-2

KP Sharma Oli

CPNUML

Jhapa-7

Dipak Karki

CPNUML

Jhapa-6

Keshav Kumar Budhathoki

NC

Jhapa-5

Prem Bahadur Giri

CPNUML

Jhapa-4

Krishna Prasad Sitaula

NC

Jhapa-3

Sudhir Kumar Shiwakoti

NC

Jhapa-2

Rabin Koirala

CPNUML

Jhapa-1

Lalit Jang Shahi

NC

Jumla-1

Mohan Singh Rathore

CPNUML

Kailali-2

Dirgha Raj Bhat

NC

Kailali-5

Gauri Shanker Chaudhary

UCPNM

Kailali-4

Ram Janam Chaudhary

MJFD

Kailali-3

Janak Raj Chaudhary

MJFD

Kailali-1

Sher Bahadur Deuba

NC

Kailali-6

Mahendra Bahadur Shahi

UCPNM

Kalikot-1

Ramesh Lekhak

NC

Kanchanpur-4

Bahadur Singh Thapa

NC

Kanchanpur-3

Narayan Prakash Saud

NC

Kanchanpur-2

Dewan Singh Bista

NC

Kanchanpur-1

Bal Ram Adhikari

CPNUML

Kapilvastu-1

Atahar Kamal Musalman

Independent

Kapilvastu-2

Brijesh Kumar Gupta

TMLP

Kapilvastu-3

Surendra Raj Acharya

NC

Kapilvastu-4

Abhisesh Pratap Saha

MJFN

Kapilvastu-5

Sita Giri Oli

CPNUML

Kaski-4

Rabindra Adhikari

CPNUML

Kaski-3

Sarada Paudel

NC

Kaski-2

Yagya Bahadur Thapa

NC

Kaski-1

Rajendra Kumar KC

NC

Kathmandu-10

Prakash Man Singh

NC

Kathmandu-1

Gagan Thapa

NC

Kathmandu-4

Narahari Acharya

NC

Kathmandu-5

Bhimsen Das Pradhan

NC

Kathmandu-6

Rameshwor Phuyal

CPNUML

Kathmandu-3

Ram Bir Manandhar

CPNUML

Kathmandu-7

Nabindra Raj Joshi

NC

Kathmandu-8

Dhyan Gobinda Ranjit

NC

Kathmandu-9

Madhav Kumar Nepal

CPNUML

Kathmandu-2

Kanchan Chandra Badey

NC

Kavrepalanchok-3

Bidur Prasad Sapkota

CPNUML

Kavrepalanchok-4

Ram Hari Subedi

CPNUML

Kavrepalanchok-2

Tirtha bahadur Lama

NC

Kavrepalanchok-1

Bishal Bhattarai

CPNUML

Khotang-2

Panch Karna Rai

CPNUML

Khotang-1

Madan Bahadur Amatya

NC

Lalitpur-3

Chandra Maharjan

NC

Lalitpur-2

Uday Shumsher JBR

NC

Lalitpur-1

Jamindraman Ghale

CPNUML

Lamjung-1

Chandra Bahadur Kunwar

NC

Lamjung-2

Sitaram Bhandari

NC

Mahottari-6

Deep Narayan Sha

CPNUML

Mahottari-5

Chandeshwor Jha

Independent

Mahottari-4

Ram Dayal Mandal

CPNUML

Mahottari-3

Kiran Yadav

NC

Mahottari-2

Giri Raj Mani Pokharel

UCPNM

Mahottari-1

Indra Bahadur Baniya

NC

Makwanpur-1

Subhas Chandra Shah Thakuri

CPNUML

Makwanpur-2

Ananta Prasad Paudel

CPNUML

Makwanpur-3

Raja Ram Syangtan

CPNUML

Makwanpur-4

Tek Bahadur Gurung

NC

Manang-1

Dr Sekhar Koirala

NC

Morang-7

Dig Bahadur Limbu

NC

Morang-9

Chandra Bahadur Gurung

CPNUML

Morang-8

Mahesh Acharya

NC

Morang-6

Amrit Kumar Aryal

NC

Morang-5

Shiva Kumar Mandal Kewat

UCPNM

Morang-4

Dilip Khawas Gachhadar

NC

Morang-3

Chandi Prasad Rai

CPNUML

Morang-2

Hrishikesh Pokhrel

CPNUML

Morang-1

Mohan Baniya

CPNUML

Mugu-1

Romi Gauchan Thakali

NC

Mustang-1

Nawaraj Sharma

CPNUML

Myagdi-1

Bikram Khanal

NC

Nawalparasi-5

Dev Karan Prasad Kalwar

NC

Nawalparasi-6

Baijanath Chaudhary Tharu

CPNUML

Nawalparasi-4

Krishna Prasad Paudel

CPNUML

Nawalparasi-3

Jeevan Shrestha

CPNUML

Nawalparasi-2

Sashanka Koirala

NC

Nawalparasi-1

Arjun Narshingh KC

NC

Nuwakot-1

Dr Ramsaran Mahat

NC

Nuwakot-2

Bahadur Singh Lama (Tamang)

NC

Nuwakot-3

Yagya Raj Sunuwar

CPNUML

Okhaldhunga-1

Ram Hari Khatiwada

NC

Okhaldhunga-2

Hari Prasad Nepal

NC

Palpa-3

Som Prasad Pandey

CPNUML

Palpa-2

Radha Krishna Kandel

CPNUML

Palpa-1

Ganesh Kumar Kangbang

CPNUML

Panchthar-1

Bhishma raj Angdambe

NC

Panchthar-2

Arjun Prasad Joshi

NC

Parbat-1

Bikash Lamshal

CPNUML

Parbat-2

Jay Prakash Thary

CPNUML

Parsa-5

Surendra Prasad Chaudhary

NC

Parsa-4

Rajkumar Gupta

CPNUML

Parsa-3

Bichari Prasad Yadav

CPNUML

Parsa-2

Rajendra Amatya

NC

Parsa-1

Bam Dev Gautam

CPNUML

Pyuthan-1

Hira Bahadur GC

CPNUML

Pyuthan-2

Aangtawa Sherpa

NC

Ramechhap-1

Shyam Kumar Shrestha

UCPNM

Ramechhap-2

Janardan Dhakal

CPNUML

Rasuwa-1

Madhav Kumar Nepal

CPNUML

Rautahat-1

Mohammad Mustak Alam

MJFD

Rautahat-2

Prabhu Saha

UCPNM

Rautahat-3

Satya Narayan Bhagat Bin

UCPNM

Rautahat-4

Sumitra Devi

Nepal Janata Dal

Rautahat-5

Ram Kumar Bhattarai

CPNUML

Rautahat-6

Onsari Gharti

UCPNM

Rolpa-2

Krishna Bahadur Mahara

UCPNM

Rolpa-1

Ganesh Man Pun

UCPNM

Rukum-1

Janardan Sharma

UCPNM

Rukum-2

Kamaleshwor Puri Goshwami

TMLP

Rupandehi-7

Sarbendra Nath Sukla

TMLP

Rupandehi-6

Bharat Kumar Shah

NC

Rupandehi-5

Bishnu Prasad Paudel

CPNUML

Rupandehi-4

Bal Krishna Khand

NC

Rupandehi-3

Deepak Bohara

Rastriya Prajatantra Party

Rupandehi-2

Abdul Ranjak Gaddhi

NC

Rupandehi-1

Tek Bahadur Basnet

UCPNM

Salyan-1

Prakash Jwala

CPNUML

Salyan-2

Dipak Khadka

NC

Sankhuwasabha-2

Tara Man Gurung

NC

Sankhuwasabha-1

Surendra Prasad yadav

NC

Saptari-6

Teju Lal Chaudhary

NC

Saptari-5

Tara Kanta Chaudhary

CPNUML

Saptari-4

Umesh Kumar Yadav

UCPNM

Saptari-3

Manpur Chaudhary

UCPNM

Saptari-1

Jangi Lal Raya

TMLP

Sarlahi-5

Mahendra Raya Yadav

Terai Madhesh Sadhbhavana Party Nepal

Sarlahi-4

Hari Prasad Upreti

CPNUML

Sarlahi-3

Ram Chandra Chaudhary

NC

Sarlahi-2

Sambhu Lal Shrestha

UCPNM

Sarlahi-1

Ganesh Kumar Pahadi

CPNUML

Sindhuli-1

Mohan Prasad Baral

NC

Sindhuli-2

Haribol Prasad Gajurel

UCPNM

Sindhuli-3

Sher Bahadur Tamang

CPNUML

Sindhupalchok-3

Agni Prasad Sapkota

UCPNM

Sindhupalchok-2

Mohan Bahadur Basnet

NC

Sindhupalchok-1

Padma Narayan Chaudhary

NC

Siraha-1

Ram Chandra Yadav

CPNUML

Siraha-2

Sita devi Yadav

NC

Siraha-3

Ram Chandra Yadav

NC

Siraha-4

Pushpa Kamal Dahal Prachanda

UCPNM

Siraha-5

Ganesh Kumar Mandal

NC

Siraha-6

Bal Bahadur KC

NC

Solukhumbu-1

Krishna Kumar Rai

CPNUML

Sunsari-1

Rewati Raman Bhandari

CPNUML

Sunsari-2

Bijay Kumar Gachhadar

MJFD

Sunsari-3

Sitaram Mahato

NC

Sunsari-4

Upendra Yadav

MJFN

Sunsari-5

Bhim Prasad Acharya

CPNUML

Sunsari-6

Tapta Bahadur Bista

NC

Surkhet-3

Hridaya Ram Thani

NC

Surkhet-2

Purna Bahadur Khadka

NC

Surkhet-1

Raju Thapa

NC

Syangja-1

Kamal Dhakal Pangeni

NC

Syangja-2

Mukti Prasad Pathak

CPNUML

Syangja-3

Tuk Raj Sigdel

CPNUML

Tanahu-3

Ram Chandra Paudel

NC

Tanahu-2

Shanker Bhandari

NC

Tanahu-1

Bhupendra Thebe

CPNUML

Taplejung-1

Dambar Dhoj Tumbahamphe

CPNUML

Taplejung-2

Bhawani Prasad Khapung

CPNUML

Terhathum-1

Dr. Narayan Khadka

NC

Udayapur-1

Manju Kumari Chaudhary

CPNUML

Udayapur-2

Narayan Bahadur Karki

NC

Udayapur-3


Source: THT Nepal Votes